Odkąd „zasmakowałam” w chustach po prostu się w nich zakochałam i nie wyobrażam już sobie, jak mozna jej nie mieć 🙂 Chusta to poprostu magiczna rzecz dla mamy (lub taty), która chce mieć zawsze dziecko przy sobie – naprzykład w podróży. Osobiście nie wyobrażam juz sobie męczarni z wózkiem np. na plaży, górskich szlakach, czy pokonywania z nim różnych „utrudnień” podczas zwiedzania /np.schodów/. Oprócz tego chusta to taki „uspakajacz” dla dziecka, którego nie mozemy okiełznać, czy też dla spragnionego snu maluszka.

Nosidła miękkie, w tym chusty, są coraz bardziej chętnie wykorzystywane przez rodziców. Fizjoterapeuci wypowiadają się o nich bardzo przychylnie, jednak musimy oczywiście pamiętać pamiętać o przestrzeganiu zaleceń wynikających z rozwoju dziecka, oraz z wszystkich tego typu dobrodziejstw korzystać z umiarem, który zawsze i w każdym przypadku jest wskazany.
Chusta to bardzo uniwersalne rozwiązanie, można nosić w niej pociechę już od pierwszych dni jej życia, aż do osiągnięcia wagi nawet 15 kg. Chusta jest także jedynym rodzajem nosidła, które pozwala zmieniać pozycję dziecka, co zapobiega utrwaleniu się jednostronnych nawyków niekorzystnie wpływających na rozwój postawy.
Wiele osób zastanawia się, czy kręgosłup maleństwa ułożonego w chuście nie cierpi w takiej zwiniętej pozycji i czy nie może z czasem ulec jakiejś deformacji. Okazuje się, że dla noworodka jest to najbardziej fizjologiczna,dająca poczucie bezpieczeństwa, jak i bardzo komfortowa pozycja. Przypomina naszemu maleństwu warunki, które poznało w łonie matki, czuje ciepło mamy,  słyszy bicie jej serca. Powoduje to że dziecko czuje się jak „u siebie” i szybko się uspokaja. Do czwartego miesiąca życia kręgosłup dziecka jest bardzo elastyczny, więc nie ma niebezpieczeństwa, że kręgi się zdeformują.

Mamy zainteresowane kupnem chusty często pytają, jak długo można nosić w niej dziecko. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, same musimy „wyczuć” tę sprawę. W chuście, możemy także dyskretnie nakarmić dyskretnie w każdej chwili.
Chusta pozwala na noszenie dziecka w różnych pozycjach, do których w miarę rozwoju dorasta. Producenci dołączają do swoich produktów szczegółową instrukcję rozmaitego wiązania chusty, zapewniającego dziecku odpowiednią do jego rozwoju postawę. Instrukcje wiązania możemy także znaleźć w internecie. Niektórzy producenci oferują również płyty z instruktażem multimedialnym. Używania i możliwości wykorzystania tego nosidła jest naprawdę multum.
Na rynku jest coraz większy wybór tych produktów, elastyczne, tkane, kółkowe, różnych długości i kolorów, dzięki czemu mozemy dokonać bardzo indywidualnego wyboru chusty.
Oczywiście może zdarzyć się tak, że nasze dziecko nie od razu zaakceptuje chustę. Nie należy więc przekonywać go na siłę, ale po prostu ponawiać próbę. Jeśli tylko mamy taką możliwość, dobrze jest przed dokonaniem zakupu, pożyczyć chustę od znajomych, lub udać się na warsztaty/spotkania chustowe, i sprawdzić jak będzie czuło się w niej dziecko, a także my same.
Jedynymi przeciwwskazaniami do noszenia dziecka w takich nosidłach, są wady rozwojowe noworodka. Przede wszystkim wrodzona łamliwość kości, refluks żołądkowo-przełykowy oraz dysplazja stawów biodrowych. Z lekarzem należy skonsultować zamiar noszenia w chuście wcześniaka.
Chusta „odda” nam ręce, pozwoli swobodnie wyjść na zakupy, czy na spacer ze starszym dzieckiem, bez potrzeby zabierania wózka dla naszego malucha.
Jak chusta nam może pomóc w podróży? Sami zobaczcie opinię specjalistów chustomania-chusta w podróży
Na chustomani znajdziecie także różne sposoby wiazania, oraz wiele wiele innych „chustowych” ciekawostek. POLECAM SERDECZNIE!!!

Oto niektóre chusty dostępne na polskim rynku:
polekont
nati
hoppediz
amazonas

Na tym forum dowiecie się wszystkiego o chustach 🙂 : kawałek szmaty-chusty i…

================================

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA

NASZE AUKCJE ALLEGRO

” MalyTurysta „

=================================